Aktualności Galeria zdjęć Autobus szkolny Dokumenty Dziennik elektroniczny ERASMUS+ Historia Złotorii Informacje dla rodziców Instytucje pomocowe Jadłospis Kalendarz roku szkolnego Konsultacje indywidualne z rodzicami Książki naszych marzeń Plan lekcji Podręczniki i materiały edukacyjne na rok szkolny 2018/2019 Pomoc psychologiczno-pedagogiczna Programy dydaktyczne Przetargi Rada Rodziców Rekrutacja na rok szkolny 2018/2019 Samorząd Uczniowski Sukcesy uczniów Świetlica szkolna Zajęcia pozalekcyjne Złotoryjka Kontakt
Opera w szkole
Dodany: 22.02.2018 20:58

Uczniowie klasy VI a przygotowali inscenizację teatralną na motywach opery Stanisława Moniuszki „Straszny dwór”.

Stefan i Zbigniew, którzy po zwycięskiej wojnie powracają do domu, przyrzekają na zawsze pozostać w kawalerskim stanie. W razie potrzeby chcą być gotowi na wezwanie ojczyzny.

W Kalinowie poznają jednak piękne panny – Hannę i Jadwigę. Zakochują się bez pamięci. Świadkiem westchnień kawalerów jest stary zegar, który pamięta prawdziwą historię dworu.

Pradziadek Miecznika miał dziewięć pięknych córek. Zajeżdżający do Kalinowa młodzieńcy natychmiast oświadczali się którejś z nich. Wtedy zazdrosne matki panien z innych dworów rozpowiadały, że Kalinowo to straszny dwór, w którym strach i zdrada.

Opera, napisana podczas zaborów ku pokrzepieniu serc, kończy się błogosławieństwem Miecznika dla zakochanych par.

Widzowie śledzą  historię mieszkańców szlacheckiego dworu wraz ze współczesnym uczniem Stasiem Moniuszką (w tej roli Patryk Rzeszotek).

Młodzi aktorzy świetnie zagrali swoje role. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Maksymilian Sowiński, który arią Stefana wzruszył publiczność do łez. Oklaski podczas przedstawienia otrzymał też Jakub Górczyński jako odtwórca arii Skołuby. Dużo dziewczęcego piękna i wrażliwości scenicznej wniosły też Hanna (Dominika Wawrzyniuk) i Jadwiga (Iga Skibińska), które z koleżankami przedstawiły arię lania wosku. Warto podkreślić, że wszyscy uczniowie klasy VI a byli zaangażowani podczas tworzenia przedstawienia i wywiązali się ze swoich zadań wzorowo.     Dwukrotnie zaprezentowali spektakl – dla swoich rodziców w szkole w Złotorii oraz w Lubiczu na podsumowaniu programu Fundacji ANRO „Klasyczne wariacje muzyczne”. Działania teatralne były próbą zainteresowania młodzieży szkolnej muzyką poważną i spuścizną twórcy opery narodowej Stanisława Moniuszki. Uczniowie opowiedzieli też w radiu PiK o swoich próbach zmierzenia się z trudnym i nieznanym gatunkiem muzycznym, jakim jest opera.

Scenariusz i reżyseria – Barbara Rogalska, współpraca przy realizacji projektu Maria Lackowska

 

fot. M. Lackowska, A. Pabian

http://www.spzlotoria.eu/galeria/2017-2018/opera-w-szkole/

Powrót